Exkurze Národní technické muzeum v Praze

Dne 8. 20. 2024 jsme s žáky osmých a devátých ročníků navštívili Technické muzeum v Praze. Expozice Národního technického muzea je pojata velice moderně i přesto, že se zde nachází velice staré artefakty.

Muzeum je rozděleno do tří pater, podzemí a hlavního prostoru, kde se nacházejí největší exponáty.

V podzemí se nachází Rudný a Uhelný důl. Hlavní prostor charakterizují staré a ještě starší dopravní prostředky jako jsou motocykly, automobily, lodě, letadla a žáci se zde dozvěděli vše o vývoji dopravy ve společnosti. V prvním až třetím patře budovy jsme navštívili expozice Technika v domácnosti, Astronomie, Fotografický ateliér, Chemie kolem nás, Měření času, Architektura a Tiskařství.

V muzeu jsme měli objednané dva komentované programy.

První program byl PETROF a žáci se zde dozvěděli vše o historii hudby a tvorbě hudebních nástrojů. Žáci dostali jednoduchý návod a mohli si zkusit hrát na klavír nebo na jiné hudební nástroje. Druhá komentovaná prohlídka byla v TV studiu. Zde nám pracovníci české televize názorně ukázali a vysvětlili, jak vše v TV technicky funguje, jak se vytváří zpravodajství, střihy reportáží, tvorba titulek i přenosy sportovních utkání. Ve druhé polovině programu jsme byli zapojeni do tvorby opravdové reportáže. Každý žák, který se zúčastnil měl své zásluhy a společně jsme vytvořili reportáž o Národním technickém muzeu.

Z muzea jsme odcházeli nadšení a nabití novými informacemi, zkušenostmi a vědomostmi.