Informace o šetření PIRLS 2016

Naše škola byla za Českou republiku spolu s dalšími 156 školami vybrána k účasti v hlavním šetření mezinárodního projektu PIRLS 2016 (Progress in International Reading Literacy Study).
Do šetření PIRLS 2016 je zapojeno více než 50 zemí celého světa. Projekt PIRLS probíhá od roku 2001 v pětiletých cyklech a klade si za cíl získat poznatky o vědomostech a dovednostech 9letých žáků v oblasti čtenářské gramotnosti. Šetření organizuje Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků vzdělávání (IEA, www.iea.nl) a v České republice jej realizuje pod záštitou MŠMT Česká školní inspekce.
Do hlavního šetření PIRLS 2016 budou zapojeni žáci 4. tříd a v každé vybrané škole se testování zúčastní žáci jedné až dvou tříd uvedeného ročníku (s ohledem na velikost školy). Školy byly vybrány náhodně z databáze všech základních škol České republiky v mezinárodním centru projektu PIRLS.

Žáci budou vyplňovat test týkající se čtenářské gramotnosti a žákovský dotazník v papírové podobě.
Zadávání testu a dotazníku v České republice proběhne 30.3.2016 a bude provedeno vyškoleným pracovníkem České školní inspekce (zadavatelem testu). Konkrétní den testování si každá škola stanoví sama. Testování zabere maximálně tři vyučovací hodiny.
Součástí šetření budou dále dotazníky pro ředitele školy, pro učitele vybraných tříd a pro rodiče zapojených žáků. Tyto dotazníky budou vyplňovány v elektronické podobě (online).
U rodičovského dotazníku bude k dispozici i možnost vyplnění v papírové podobě.
Při zajišťování záležitostí týkajících se přípravy a organizace testování je Česká školní inspekce v kontaktu se školním koordinátorem ( Hana Pánková, zást.řed. pro I.st.)