Naše škola má vlastní pohádku

Protože naše škola v minulém roce oslavila 30 let od založení, požádali jsem paní Markétu Čekanovou a pana Zdeňka Zajíčka, autory několika knížek pro děti, oceněné Svazem českých autorů, o napsání pohádky o naší škole. Tak se i stalo, tato knížečka vyšla v edici Pohádky do kapsy, jako jediná svého druhu napsaná přímo pro konkrétní základní školu

Pohádka se jmenuje Jak se rytíř Lochota stal školníkem L. Ochotou

Oba autoři naši školu navštívili, a pro naše děti připravili nejen autorské čtení, ale i následné představení  Pohádková škola, do kterého byly aktivně zapojeny děti…. Jedním z cílů bylo v dětech povzbudit hrdost na svou školu a vidět ji i z jiné stránky, uvědomit si, že fantazie patří  i do školy.
Velmi si ceníme práce, kterou autoři na knížce odvedli, a měli jsme velikou radost, že ji mohly dostat všechny děti z 1. stupně.
Děti měly možnost nahlédnout do světa pohádky, dozvěděly se, co je pověst, povídaly si o svém rodném městě, o jeho významných místech.  Vyzkoušely si takovou školu jinak, třeba i školu pohádkovou, kde se místo písmenek abecedy vyluzují různé zvuky, skřeky a tóny, které si děti samy zkusí, kde si povídají, co všechno mohou strašidla baštit k obědu a zapojují tak fantazii a nápady, kde si zazpívají hymnu strašidel a „beztrestně“ si zakřičí, co jen hlasivky dovolí…. Kde si kreslí do vzduchu neviditelné strašidlo, protože ve strašidelné škole nejsou papíry a tužky…. Po té měly možnost si ještě nechat podepsat knížečku od autora a to přijaly s velkým nadšením, myslím, že i to pro ně je zážitek. Spousta z nich je hrdá na to, že v ruce mají pohádku o jejich vlastní škole.