Návštěva Parlamentu v DD Trnová

Žáci ze školního Parlamentu 1.ZŠ uspořádali před Vánoci sbírku „Dejme hračkám druhou šanci“.

V rámci této sbírky nosili lidé k nám do školy použité hračky, které již nevyužijí a chtějí je věnovat dalším dětem.

Před Vánoci proběhla velká prodejní burza těchto hraček a celý výtěžek a všechny neprodané hračky jsme předali dětičkám z Dětského domova Trnová. Dětský domov je důležitou institucí pro děti, které se ocitly v mimořádné životní situaci, ať už ze zdravotních nebo sociálních důvodů. Zařízení se specializuje na děti předškolního věku, tj. děti od jednoho roku do šesti let. (zdroj http://www.ddomovtrnova.eu/cs/ )
Dostali jsme možnost dětský domov navštívit, a tak jednoho dne celý náš školní Parlament nasedl do autobusu směr Trnová, sbalili jsme tašky s hračkami a těšili se na návštěvu.
Přivítala nás velice milá a příjemná paní Bc. Anna Koudelová – vrchní sestra a posléze i taktéž úžasná paní ředitelka Mgr. Helena Tichá. Seznámily nás s chodem zařízení, s jeho důležitostí a nepostradatelností v systému péče o děti. Potom jsme dostali krásnou možnost toho, na co jsme se těšili nejvíce. Pozdravit děti z domova, rozdat jim hračky, které jsme přivezli a strávit s nimi čas. Velice nás překvapilo prostředí, z nějž čiší více než domácká atmosféra, pokud byste hledali jakkoliv sterilní neosobní prostředí, velmi se pletete. Celým domem voní krásná pohoda, zaměřená nejen na veškeré potřeby dětí, ale hlavně porozumění, láskyplné vztahy a ochranné náruče. Dětičky si nás nejprve zvědavě prohlížely, stejně tak my je, ale vzájemné otrkávání proběhlo velice rychle a brzy už jsme se vedli za ruce s našimi novými malými kamarády. Vrhly se na tašky s hračkami a už se mazlily s medvídky, povozily panenky v kočárku a takové barevné počitadlo byla teprve lahůdka. Nejkrásnější byla bezprostřednost dětí, kterou jsme se nechali strhnout i my… Blonďatá modrooká princeznička vás pohladí po vlasech a s bezelstným pohledem praví: „Mám tě ráda“ …To jsou zvláštní a nezapomenutelné okamžiky.
Ještě dlouho budeme vzpomínat na tuto milou návštěvu s příslibem dalšího setkání. Máme v plánu uspořádat opět podobnou sbírku hraček, případně dalších drobností, jako jsou pleny apod.
Odjížděli jsme odsud s novými zážitky, doprovázeni mávajícími ručkami našich malých kamarádů a s přáním, aby čekal tyto něžné duše hezký život. Při všem, co je mohlo potkat, se dostaly sem, do milujících náručí a krásného prostředí, věříme, že to pro ně bude nový začátek, když hned na prahu života to měly složitější a těžší než mnohý z nás.