Návštěva vozovny Slovany

Dne 27.2. 2024 jsem byl jako jeden z členů školního parlamentu  a člen městského žákovského parlamentu spolu s koordinátorkou  parlamentu naší školy Andreou Kokoškovou pozván na exkurzi v tramvajové vozovně Slovany.

Exkurze začala prohlídkou slovanské měnírny. Jedná se o jednu z budov, kterých je v Plzni celkem devět. Tato budova zajišťuje napájení trolejového vedení tramvají a trolejbusů. Tyto budovy jsou pro chod dopravy tedy naprosto nezbytné, a tak bylo velmi zajímavé si o nich poslechnout vše důležité právě od zaměstnanců vozovny. V měnírně jsme dokonce měli i možnost dotknout se jediného místa v měnírně, které dá člověku pouze nízkou dávku elektrického proudu. Po prohlídce měnírny jsme se přesunuli do areálu, ze kterého jsou vypravovány tramvaje. Dozvěděli jsme se něco málo o tom, kolik tramvají v Plzni vlastně je, a například kolik z nich tvoří historické tramvaje. Následovala prohlídka vyřazených tramvají, jež byly připravené pro převoz na napadenou Ukrajinu. U nás již cestujícím natolik nevyhovují, ale jedná se o tramvaje typů Tatra T3 a KT8D5, které jsou velmi odolné a jistě budou moci dalších několik let sloužit cestujícím na Ukrajině. Dále byla na řadě prohlídka historických vozů. Měli jsme možnost vidět tramvaj, jež jako první vyjela na Plzeňské koleje. Jedná se o tramvaj přezdívanou „Křižík“ s číslem 18. Ptáte-li se proč Křižík, odpověď je zcela jasná. Byl to právě Křižík, který této tramvaji dodal tzv. „elektrickou výzbroj“. Dále se nám naskytla možnost prohlédnutí si vozu typu Tatra T2, který je předchůdce již zmiňované nejvyráběnější tramvaje na světě, tramvaje typu T3, která jezdí ve všech českých městech. Ke konci prohlídky jsme navštívili místo, kde se tramvaje opravují a čistí. Po prohlídce jsem dostal také možnost usednout do kabiny tramvaje, z čehož jsem měl pochopitelně radost. Jednalo se o vůz KT8D5, jedinou červenou Plzeňskou tramvaj tohoto typu, která právě teď v ulicích města upozorňuje na blížící se oslavy 125 let tramvajové dopravy v Plzni. Při příležitosti tohoto výročí, dne 15. června budou mít všichni lidé bez ohledu na věk možnost nahlédnout do prostor vozovny Slovany, ale i vozovny Karlov. Jelikož se nám exkurze velmi líbila, můžeme vám to jen doporučit.

Viktor Pop 11.4. 2024